Liečba nadmerného potenia botulotoxínom
K zvýšenému poteniu dochádza pri zvýšenej fyzickej námahe, v teple, pri funkčných poruchách vegetatívneho systému, pri emóciách, v prípade užívania niektorých liekov a pri ochoreniach štítnej žlazy. V prípade nadmerného lokalizované potenia pri emóciách , strese, tréme je možné odstrániť potenie použitím botulotoxínu. Botulotoxín sa injekčne aplikuje do oblastí s nadmerným potením ako podpazušie, dlane a chodidlá. Po jeho aplikácii dochádza k zablokovaniu nervového prenosu na potnú žlazu a v priebehu niekoľkých dní dochádza k zníženiu potenia zhruba na 10%. Dĺžka trvania efektu je individuálna, v prípade podpazušia je to 6 až 12 mesiacov, pri dlaniach a chodidlách 3 až 6 mesiacov.
Priebeh zákroku
Ide o ambulantný nebolestivý zákrok, ktorý trvá 10 až 20 minút v závislosti od lokality. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po dezinfekcii sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulínkou) pod kožu do príslušnej oblasti.
Odporúčania po zákroku
V deň zákroku je potrebné sa vyhnúť fyzickej aktivite, ošetrenú lokalitu nemasírovať a oplachovať iba čistou vodou.
Možné nežiaduce účinky
V mieste vpichu môže dôjsť k začervenaniu alebo vzniku drobných modrín, ojedinele môže dôjsť k bolestiam hlavy a prechodným chrípkovým príznakom. V ojedinelých prípadoch sa efekt nerozvinie (v prípade prítomnosti protilátok proti Botultoxínu typu A).
Kedy nie je možné zákrok vykonať
Pri alergii na niektorú zložku prípravku, v prípade tehotenstva, kojenia, nervovosvalového ochorenia, poruchách zrážania krvi, zápalu v mieste vpichu, užívania niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, nesteroidé antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, inhibítory cholinerázy).